Těsnění do oken pro mobilní klimatizaci

Mobilní klimatizace si v posledních letech získávají stále větší popularitu. Teplý vzduch vypouštějí ven hadicí, kterou jednoduše prostrčíte pootevřeným oknem. Jenže jak zabránit jeho návratu zpět? Jednoduše, pomocí těsnění do oken pro mobilní klimatizaci, kterým výfuk dokonale zaizolujete, a zajistíte tak maximální efektivitu ochlazování vzduchu. V následujícím článku se podíváme, co to vlastně těsnění je a jaké jsou jeho výhody.

  • Pro koho je těsnění do oken pro mobilní klimatizaci – těsnění oken je určeno všem majitelům mobilních klimatizací, kteří chtějí výrazně zvýšit efektivitu svého spotřebiče a zároveň nechtějí pro zajištění výfuku teplého vzduchu vrtat díry do zdi
  • Specifika těsnění do oken pro mobilní klimatizaci – těsnění jsou nabízena ve velkých baleních, mohou být umístěna do okna o obvodu 400 cm, snadno se instalují pomocí suchého zipu a lze je vyprat v pračce
  • Materiály – základní materiál představuje kvalitní lehká tkanina a suchý zip pro dokonalé utěsnění, při nákupu se vyplatí zkontrolovat úroveň jejich provedení
  • Cena – začíná na hranici 500 Kč, jen výjimečně přesahuje hodnotu 1 000 korun, pomáhá však ušetřit tisíce

Pro koho jsou těsnění do oken pro mobilní klimatizace

Nákup těsnění do oken by měli zvážit všichni majitelé mobilních klimatizací, kteří nechtějí odvod horkého vzduchu řešit dírou ve zdi. Podle vědeckých studií může nedostatečná izolace hadice snížit efektivitu klimatizace až o 50 %, což se následně promítá ve zvýšených provozních nákladech. 

Před nákupem těsnění si ověřte, který typ oken využíváte. Valná většina mobilních klimatizací sice těsnění obsahuje již v balení, bývá však navrženo pro posuvná okna, která jsou typická spíše pro mimoevropské oblasti, zejména Spojené státy.

Typ okenOtevírání
Posuvná (americká)Posuvem po kolejnici
Křídlová (evropská)Otočením kolem středové osy

Výhody těsnění oken pro mobilní klimatizaci

Hlavní výhoda těsnění oken pro mobilní klimatizace spočívá ve zvýšení efektivity provozu spotřebiče. Těsnění zabrání návratu teplého vzduchu zpět do místnosti, čímž zajišťuje efektivnější a úspornější provoz. Hadici navíc pomáhá v okně zafixovat, takže nehrozí její pád vlivem silného větru nebo zásahem domácích zvířat.

Stejně dobře těsnění poslouží i jako ochrana před otravným hmyzem. Jelikož nijak neomezuje manipulaci s oknem, můžete jej ponechat na místě i po dostatečném ochlazení vzduchu v místnosti. To je praktické zejména tehdy, pokud nemáte v daném okně síť proti hmyzu. 

Vzorové těsnění do oken pro klimatizace – TROTEC Airlock100

Specifika těsnění oken pro mobilní klimatizaci

Rozměry a montáž

Těsnění mívá podobu speciální textilie, která se pomocí pásků ze suchých zipů upevňuje do okna a těsně obepíná hadici. Valná většina nabízených produktů bývá rozměrově naddimenzována a můžete je bez větších obtíží umístit i do oken o obvodu 4 metry. Látka nezabraňuje v otevírání oken, stačí jen odstranit výfukovou trubici. Těsnění tedy není nutné zbytečně sundávat po ukončení provozu klimatizace.

Při montáži je zapotřebí zajistit suchý povrch. Proto výrobci doporučují vždy aplikovat odmašťovač. Jedině na takto ošetřené ploše okna suchý zip optimálně dolehne. Většina nabízených těsnění umožňuje zvolit umístění hadice podle potřeby. 

Údržba

Těsnění oken pro mobilní klimatizaci může při správné péči sloužit bez problémů dlouhá léta. Údržba spočívá v pravidelném praní v pračce nebo alespoň otření navlhčeným hadříkem. Těsnění je odolné také proti silnému dešti.

Materiály těsnění oken pro mobilní klimatizaci

Těsnění oken pro mobilní klimatizaci bývá standardně vyrobeno z lehké tkaniny. Velké díly látky jsou po obvodu rozděleny suchým zipem, který se lepí na okno. Na místě zvoleném pro umístění hadice je možné zip rozdělit a konec trubice protáhnout vzniklým otvorem. Takto vzniká perfektně utěsněný kanál pro odchod horkého vzduchu. 

Při nákupu si dávejte pozor na nápadně levná těsnění z různých neověřených internetových obchodů. Jejich výrobci obvykle využívají velmi nekvalitní látku, která se snadno roztrhá, nebo špatně držící suché zipy. Úsporný chod své klimatizace ovšem zajistíte jen tehdy, pokud bude tkanina dokonale krýt celý prostor. 

Cena těsnění oken pro mobilní klimatizaci

Nákup těsnění oken se rozhodně vyplatí, protože cena jen výjimečně přesahuje hranici 1 000 korun. Jedno balení pro maximálně 4metrové okno zakoupíte za zhruba 750 korun. Úspora, kterou však poctivou izolací výfukové trubicí získáte, však bude několikanásobná.

Další stránky